איך ללמוד למבחן

יש לך מבחן גדול בפתח, אבל אתה לא בטוח איך להתכונן אליו? האם אתה מחפש לשפר את הציונים שלך או לשמור אותם חזקים אבל לא יודע מהי הדרך הטובה ביותר לעשות זאת? ניתן למצוא משאבים שימושיים במגזין מידע וידע! במדריך זה ריכזנו את 10 הטיפים הטובים ביותר כיצד ללמוד למבחן. לא משנה באיזה כיתה אתה או איזה נושא אתה לומד, הטיפים האלה יתנו לך דרכים ללמוד מהר יותר וביעילות רבה יותר. אם נמאס לך ללמוד שעות רק כדי לשכוח הכל כשמגיע הזמן לגשת למבחן, עקוב אחר הטיפים הבאים כדי שתוכל להיות מוכן היטב לכל בחינה שתגשת. 

איך ללמוד למבחן: טיפים כלליים

מס' 1: היצמד ללוח זמנים ללימודים

אם אתה מתקשה ללמוד באופן קבוע, יצירת לוח זמנים ללימודים יכולה להיות עזרה עצומה. לעשות משהו באופן קבוע עוזר למוח שלך להתרגל אליו. אם תקדישו זמן ללימוד קבוע ותתמידו בו, זה יהפוך בסופו של דבר להרגל שקל (בדרך כלל) לדבוק בו. כניסה להרגל קבוע של לימודים תעזור לך לשפר את הריכוז ואת הסיבולת הנפשית שלך לאורך זמן. ובדיוק כמו כל אימון אחר, היכולת שלך ללמוד תשתפר עם הזמן והמאמץ.

לימוד קבוצתי

תסתכל כנה על לוח הזמנים שלך (זה כולל לימודים, לימודים חוץ, עבודה וכו') והחליט באיזו תדירות אתה יכול ללמוד מבלי להפוך את לוח הזמנים שלך עמוס מדי. כוון לפחות לשעה פעמיים בשבוע. לאחר מכן, החליטו מתי ברצונכם ללמוד, כמו ימי שלישי, חמישי וראשון בין השעות 19-20 בערב, והקפידו על לוח הזמנים שלכם. בהתחלה, ייתכן שתצטרך לשנות את לוח הזמנים שלך, אבל בסופו של דבר תמצא את קצב הלימוד המתאים לך ביותר. הדבר החשוב הוא שתתחייב לזה ותלמד באותן הזמנים בכל שבוע בתדירות גבוהה ככל האפשר.

מס' 2: התחל ללמוד מוקדם וללמוד לתקופות קצרות יותר

יש אנשים שיכולים לדחוס כמה שעות בלילה שלפני המבחן ועדיין לקבל ציון טוב. עם זאת, זה נדיר יותר ממה שאתה יכול לקוות. רוב האנשים צריכים לראות מידע מספר פעמים, על פני תקופה מסוימת, כדי שהם באמת יתחייבו אותו לזיכרון. זה אומר שבמקום לעשות מפגש לימוד ארוך אחד, חלק את הלימוד שלך למפגשים קטנים יותר לאורך זמן ארוך יותר. חמישה מפגשי לימוד בני שעה על פני שבוע יהיו פחות מלחיצים ויעילים יותר מאשר פגישה בודדת של חמש שעות. יכול להיות שייקח לך קצת זמן ללמוד כמה זמן ובאיזו תדירות אתה צריך ללמוד לכיתה, אבל ברגע שתעשה זאת, תוכל לזכור את המידע שאתה צריך ולהפחית חלק מהלחץ הנובע מעבודות בית הספר, מבחנים, ולימודים.

מס' 3: הסר הסחות דעת

כשאתה לומד, במיוחד אם זה נוגע לנושא שאתה לא נהנה ממנו, זה יכול להיות מאוד מפתה לקחת "הפסקות מהירות" מהעבודה שלך. יש הסחות דעת בלתי ידועות מסביבנו שמנסות לפתות את הריכוז שלנו מהמשימה שלפנינו. עם זאת, להיכנע לפיתוי יכול להיות מבאס זמן נורא. מבט חטוף בטלפון שלך יכול להפוך בקלות לשעה של בזבוז זמן באינטרנט, וזה לא יעזור לך לקבל את הציון שאתה מחפש. על מנת להימנע מהסחות דעת, הסר את הסחות הדעת לחלוטין מחלל הלימוד שלך.

אכלו ארוחה או חטיף לפני שאתם מתחילים ללמוד כדי שלא תתפתו לחטט במקרר כהסחת דעת. השתיק את הטלפון שלך ושמור אותו בחדר אחר לגמרי. אם אתה לומד במחשב, כבה את ה-WIFI שלך אם זה לא חיוני שיש. קבע כלל תקיף שלפיו אינך יכול לקום לבדוק מה הסחת דעתך עד שזמן הלימוד המוקצב לך יסתיים.

ייתכן שתרצה לקרוא את המדריך שלנו על מה זמן לוקח ללמוד sql כאן.

מס' 4: תגמל את עצמך כשאתה מגיע לאבן דרך

כדי להפוך את הלימודים לקצת יותר מהנים, תן לעצמך פרס קטן בכל פעם שאתה מגיע לאבן דרך בלימודים. לדוגמה, ייתכן שתזכו לאכול חתיכת ממתק על כל 25 כרטיסיות שאתם בודקים את עצמכם בהם, או תזכו לבלות 10 דקות בטלפון על כל שעה שאתם מבלים בלימודים. אתה יכול גם להעניק לעצמך תגמולים גדולים יותר עבור מטרות לטווח ארוך יותר, כגון יציאה לגלידה לאחר שבוע של הרגלי לימוד טובים. ללמוד ביעילות זה לא תמיד קל, ועל ידי מתן תגמולים, תשמור על מוטיבציה.

#5: שכתב את החומר במילים שלך

זה יכול להיות קל ללכת לאיבוד בספר לימוד ולהסתכל אחורה על עמוד, רק כדי להבין שאתה לא זוכר כלום ממה שקראת זה עתה. למרבה המזל, יש דרך להימנע מכך. עבור כל שיעור הדורש קריאה רבה, הקפד להפסיק מעת לעת בזמן הקריאה.

השהה בסוף פסקה/עמוד/פרק (כמה אתה יכול לקרוא בבת אחת ועדיין לזכור בבירור, ככל הנראה תלוי בחומר שאתה קורא) ו- בלי להסתכל! – תחשוב על מה שהטקסט אמר זה עתה. תסכם את זה מחדש במילים שלך, ורשום נקודות תבליט אם זה עוזר. כעת, הציץ אחורה בחומר וודא שסיכמת את המידע במדויק וכללת את כל הפרטים החשובים. שימו לב לכל מה שפספסתם, ואז המשיכו לקרוא מהנקודה בה הפסקתם.

טיפים ללימודים

בין אם תבחרו לסכם את הטקסט בקול או לרשום הערות, ניסוח מחדש של הטקסט הוא כלי לימוד יעיל מאוד. על ידי ניסוח מחדש של הטקסט במילים שלך, אתה מבטיח שאתה באמת זוכר את המידע וסופג את המשמעות שלו, במקום רק להעביר את העיניים על פני עמוד מבלי לקלוט את מה שאתה קורא.

מס' 6: צור כרטיסיות

כרטיסי פלאש הם כלי לימוד פופולרי מסיבה טובה! הם קלים להכנה, קלים לנשיאה, קלים לשליפה למפגש לימוד מהיר, והם דרך יעילה יותר ללמוד מאשר רק לקרוא דפי הערות. הכנת כרטיסי פלאש משלך יעילה במיוחד מכיוון שתזכור מידע נוסף רק באמצעות פעולת הכתיבה שלו על הכרטיסים. עבור כל נושא שבו עליך לזכור קשרים בין מונחים ומידע, כגון נוסחאות, אוצר מילים, משוואות או תאריכים היסטוריים, כרטיסי פלאש [1] הם הדרך ללכת.

#7: למד את החומר למישהו אחר

ללמד מישהו אחר היא דרך מצוינת לארגן את המידע שלמדת ולבדוק את ההבנה שלך בו. זה גם מראה לך לעתים קרובות שאתה יודע יותר מהחומר ממה שאתה חושב! מצא חבר/ה ללימוד, או חבר/קרוב/חיית מחמד או אפילו סתם פסלון או פרווה, והסביר להם את החומר כאילו הם שומעים על זה בפעם הראשונה. בין אם האדם שאתה מלמד הוא אמיתי או לא, חומר לימוד בקול מחייב אותך למסגר מחדש את המידע בדרכים חדשות ולחשוב טוב יותר כיצד כל האלמנטים משתלבים זה בזה. הפעולה של ריצה על החומר בדרך החדשה הזו גם עוזרת לך בקלות רבה יותר לנעול אותו בראש שלך.

#8: הכינו מדריכי לימוד משלכם

גם אם המורה שלך מספק לך מדריכי לימוד, אנו ממליצים בחום להכין חומרי לימוד משלך. עצם הכנת החומרים תעזור למידע לשקוע במוחכם, וכשאתה מכין מדריכי לימוד משלך, אתה יכול להתאים אותם לדרך שבה אתה לומד בצורה הטובה ביותר, בין אם זה כרטיסי פלאש, תמונות, תרשימים וכו'. לדוגמה, אם אתה לומד למבחן ביולוגיה, אתה יכול לצייר תא משלך ולתייג את הרכיבים, ליצור דיאגרמת מחזור של קרבס, למפות שרשרת מזון וכו'. אם אתה לומד חזותי (או פשוט נהנה להוסיף תמונות לחומרי הלימוד שלך), כלול תמונות ותרשימים.

לפעמים יצירת תרשימים ותרשימים משלך פירושו ליצור מחדש את אלה שבספר הלימוד שלך מהזיכרון, ולפעמים פירוש הדבר יהיה לחבר פיסות מידע שונות בעצמך. לא משנה מה סוג הדיאגרמה ולא משנה מה הכיתה, כתיבת המידע שלך והכנת תמונות ממנו תהיה דרך מצוינת לעזור לך לזכור את החומר.

#9: דע את הסיבות וההשלכות

זה קל ומפתה פשוט לסקור רשימות ארוכות של תאריכים של אירועים חשובים, אבל סביר להניח שזה לא יספיק לך כדי להצליח במבחן בהיסטוריה, במיוחד אם יש בו כתיבה כלשהי. במקום ללמוד רק את התאריכים החשובים של, למשל, מלחמת העולם הראשונה, התמקדו בלימוד הגורמים שהובילו למלחמה ומה היו השפעותיה המתמשכות על העולם. על ידי הבנת הסיבה וההשפעות של אירועים מרכזיים, תוכל לקשר אותם לנושאים הגדולים יותר שאתה לומד בשיעור היסטוריה. כמו כן, יותר הקשר לגבי אירוע יכול לעתים קרובות להקל על זכירת פרטים קטנים ותאריכים הנלווים אליו.

מס' 10: צור קווי זמן משלך

לפעמים צריך לדעת הרבה תאריכים למבחן בהיסטוריה. במקרים אלה, אל תחשוב שקריאה פסיבית של ההערות שלך מספיקה. אלא אם כן יש לך זיכרון מדהים, ייקח לך הרבה זמן עד שכל הדייטים האלה ישקעו לך בראש אם רק תקראי רשימה שלהם. במקום זאת, צור ציר זמן משלך.

לומד

הפוך את ציר הזמן הראשון שלך מאוד מסודר, עם כל המידע שאתה צריך לדעת מסודר בצורה שנראית לך הגיונית (זה יהיה בדרך כלל כרונולוגית, אבל אתה יכול גם לבחור לארגן אותו לפי נושאים). הפוך את ציר הזמן הזה לברור ומועיל ככל האפשר, תוך שימוש בצבעים שונים, הדגשת מידע חשוב, ציור חיצים לחיבור מידע וכו'. לאחר מכן, לאחר שלמדת מספיק כדי להרגיש שיש לך הבנה מוצקה של התאריכים, כתוב מחדש את ציר הזמן שלך מ זיכרון. זה לא חייב להיות מסודר ומאורגן, אלא לכלול מידע רב ככל שאתה זוכר. המשך דפוס זה של לימוד וכתיבת קווי זמן מהזיכרון עד שישנן את כל המידע.

תקציר: הדרך הטובה ביותר ללמוד למבחן

אם אינך בטוח כיצד ללמוד למבחן בצורה יעילה, אתה עלול לבזבז שעות של זמן רק כדי לגלות שבקושי למדת משהו בכלל. באופן כללי, הדרך הטובה ביותר ללמוד למבחן, בין אם רוצים לדעת ללמוד למבחן במתמטיקה ובין אם רוצים ללמוד למבחן בהיסטוריה, היא ללמוד באופן קבוע ולתרגל למידה פעילה. דחיסת מידע וניסיון לזכור דברים רק על ידי הסתכלות על הערות רק לעתים נדירות יביאו לך את הציון שאתה רוצה. למרות שהטיפים שאנו מציעים דורשים זמן ומאמץ מצידך, הם יהיו שווים את זה כאשר תקבל את הציון שאליו אתה עובד.

אולי תרצה לקרוא את המדריך שלנו על מה ללמוד באוניברסיטה כאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן